čtvrtek, 18. července 2019

Kde nás najdete?

mapa

Dárcovství krve
Nejen u lidí, ale i u zvířat je někdy k záchraně života nezbytná transfúze krve.

kapka_krve

Vzhledem k tomu, že náš registr dárců krve je zatím omezený, prosíme Vás o pomoc při jeho rozšíření.

Pes a kočka mohou bezpečně darovat zhruba 15 – 20 % svého objemu krve. Ne každý jedinec je však vhodným dárcem pro transfúzi krve.

Ideálním psím dárcem je zcela zdravý pes o hmotnosti nad 25 kg ve věku 2-8 let, který je pravidelně vakcinován (nikoliv ale v období dvou týdnů před odběrem), a který nebyl nikdy v zahraničí.
Ideálním kočičím dárcem je zcela zdravá kočka o hmotnosti nad 4,5kg ve věku 2-8 let, která je pravidelně vakcinována (nikoliv ale v období dvou týdnů před odběrem), a která nebyla nikdy v zahraničí.

Odběr krve se provádí buď z cévy na krku nebo na hrudní končetině (v množství, jež nemůže ohrozit zdraví dárce), a to bezprostředně před aplikací krve příjemci. Majitel je u odběru přítomen, aby zvíře uklidňoval, a umožnil tak hladký průběh celé procedury. Jen výjimečně je nutné zvíře sedovat. Rizika odběru jsou pro dárce minimální, teoreticky přichází v úvahu mdloba kvůli poklesu krevního tlaku a několikadenní únava. Po odběru je vhodné ještě několik desítek minut vyčkat na veterinárním pracovišti pro případ komplikace.

Máte-li doma vhodného adepta pro dárcovství krve (z Mladé Boleslavi a okolí) a jste-li ochotni být v případě nutnosti k dispozici, budeme rádi, když nám zašlete svůj kontakt. Kromě dobrého pocitu z poskytnuté pomoci při záchraně života Vám nabízíme odměnu ve výši 500,- Kč za jeden odběr.

Předem děkujeme za pomoc.