čtvrtek, 18. července 2019

Kde nás najdete?

mapa

Medikamentózní přerušení gravidity u fen
Přerušení gravidity po nežádoucím nakrytí je velmi častým problémem, se kterým se v praxi setkáváme.


Z medikamentózních metod ukončení gravidity připadá v úvahu tzv. raný a pozdní potrat. Raný potrat se provádí časně po nežádoucím nakrytí, k pozdnímu potratu se přistupuje až po ultrasonografickém potvrzení gravidity.

V situaci, kdy došlo k nechtěnému nakrytí, je nutné si uvědomit fakt, že asi polovina z těchto předpokládaných nakrytí nevede k zabřeznutí. Důvodem může být nakrytí feny mimo její plodné období, dále pak pouhé podezření o nakrytí feny a také skutečnost, že i při nakrytí v optimální době dochází k zabřeznutí pouze u 70 % fen. Proto je vhodné se zahájením aplikace přípravků na vyvolání potratu vyčkat až do ultrasonografického potvrzení gravidity (kolem 28. dne od krytí).

Pokud bychom se uchýlili k provedení raného potratu pomocí estrogenů, vystavujeme tím fenu riziku četných a závažných zdravotních komplikací. Navíc je relativně vysoká pravděpodobnost toho, že takto budeme ošetřovat jedince, u kterého vůbec k oplodnění nedošlo.

Provádění raného abortu pomocí estrogenů v dnešní době, kdy jsou již dobře známá jeho rizika (útlum kostní dřeně, hnisavý zánět dělohy, cysty na děloze a vaječnících, prodloužení říje, zvětšení mléčné žlázy a vulvy, vypadávání srsti), lze označit za odbornou chybu a neetický postup.

Pokud je gravidita ultrazvukem potvrzena a březost není žádoucí, lze přistoupit k pozdnímu abortu pomocí prostaglandinů a ergolinových derivátů. Mají sice také nežádoucí účinky (nevolnost, zvracení, průjem, nechutenství), ty jsou ale pouze přechodné a neovlivňují zdravotní stav do budoucna.

Z novějších metod potratu je k dispozici přípravek s antagonistou progesteronu aglepristonem. Aplikuje se ve dvou injekcích po 24 hodinách (s možností podání od 0. až po 45. den od krytí). Je vysoce účinný a bezpečný, jeho nevýhodou je však poměrně vysoká cena.