čtvrtek, 18. července 2019

Kde nás najdete?

mapa

Nádory mléčné žlázy
Nejvýznamnější skupinou nádorových onemocnění fen jsou nádory mléčné žlázy. Více než polovina všech novotvarů se vyskytuje právě na mléčné liště.

Mezi významné faktory pro jejich vznik a rozvoj patří steroidní hormony, které vznikají ve vaječnících (estrogeny, progesteron). Riziko zvyšuje používání některých léků na časné přerušení březosti (raný potrat) nebo potlačení pohlavního cyklu (antikoncepce) a dále také pseudogravidita. Zhruba polovina novotvarů mléčné žlázy je maligních, tedy zhoubných. Nejčastěji metastazují do mízních uzlin a plic, dále pak do jater, ledvin, srdce, mozku a kostí. Původně nezhoubné nádory se mohou časem zvrhnout ve zhoubné. Průměrný věk fen, u kterých se tyto novotvary vyskytují, je 8-9 let, občas se setkáváme i s případy nádorů u relativně mladých fen.

Účinnou prevencí výskytu nádorů mléčné žlázy je včasná kastrace. Při odstranění vaječníků před prvním háráním je riziko vzniku těchto novotvarů 1 %, po prvním hárání 8 %. Při kastraci po dalších říjích je vliv na omezení výskytu novotvarů již menší. Ideální je provést kastraci před anebo po prvním hárání.

Podle velikosti a rozsahu nádoru/nádorů se volí způsob chirurgického řešení – od tzv. lumpektomie (odstranění jednotlivého novotvaru do průměru 1 cm) až po totální oboustrannou mastektomii (odstranění obou celých mléčných lišt). Pro zjištění konkrétního typu tumoru a stanovení prognózy se vzorek nádoru musí vyšetřit histopatologicky. Před zákrokem je vhodné provést předoperační vyšetření, minimálně alespoň RTG hrudníku, a to kvůli detekci případných metastáz. V případě jejich nálezu ztrácí operace primárního nádoru mléčné žlázy své opodstatnění – pacientovi život neprodlouží a jeho kvalitu ani nezlepší. K doplňkovým léčebným metodám patří posilování nespecifické imunity, případně chemoterapie – ta je však u těchto nádorů bohužel málo efektivní.