čtvrtek, 18. července 2019

Kde nás najdete?

mapa

Kastrace kočky v inhalační anestezii

1

Kastrací kočky se rozumí odstranění vnitřních pohlavních orgánů. Většinou se chirurgicky vyjmou pouze vaječníky, děloha (pokud je v pořádku) se ponechává.

Jedná se o zákrok velmi častý. Standardně se provádí v injekční nitrosvalové narkóze. U rizikových pacientů je pro větší bezpečnost zákroku možné zvolit inhalační anestezii s kvalitním monitoringem, jako tomu bylo v tomto případě - pacientkou byla dvouletá kočka se srdečními obtížemi.

 


2
- modrá: hadička s infúzním roztokem
- červená: kabel pro elektrody EKG, jež jsou na tlapkách
- růžová: čidlo pulzního oxymetru přiložené na jazyk
- žlutá: rourka s výstupy do monitoru dýchacích plynů
- světle zelená: nitrožilní kanyla umožňuje permanentní                                                 přístup do krevního oběhu
- tmavě zelená: anestetikum propofol pro úvod do vlastní                                                         inhalační narkózy

 

3Ke sledování průběhu anestezie u pacientů využíváme moderní přístroje, které se používají i při operacích u lidí. Jedná se o monitor respiračních plynů (sleduje hladinu isofluranu, rajského plynu, kyslíku, oxidu uhličitého a měří dechový objem a frekvenci) a EKG monitor (kromě elektrokardioskopie zaznamenává míru nasycení krve kyslíkem pulzním oxymetrem a měří krevní tlak).4


Ve střední části obrázku pod monitory je narkotizační přístroj, který přivádí anestetické plyny do pacientových plic, úplně vlevo je vidět infúzní pumpa zajišťující kontinuální podávání infúzních roztoků a v dolní části fotografie je elektrokauter, jež se využívá k zástavě krvácení při operacích.

 

5

 

Po premedikaci, přípravě operačního pole (holení, mytí, dezinfekce), napojení pacienta na přístroje a po zarouškování se přistoupí k řezu kůží, a to ve střední linii břicha za pupkem.

 

6


Odpreparuje se podkoží, provede řez břišní stěnou a speciálním háčkem se vytáhne jeden děložní roh z dutiny břišní do operační rány.

 

 

7

Na konci rohu přechází děloha ve vejcovod a v této oblasti se lokalizuje i vaječník.

 

8

Před odstraněním vaječníku je potřeba pečlivě podvázat cévy na jeho obou stranách, abychom předešli pooperačním komplikacím s krvácením.

 

9

Opatrně vaječník odstřihneme tak, aby v těle nezůstal žádný jeho zbytek - to by totiž mohlo vést k přetrvávají produkci pohlavních hormonů a s tím spojených problémům.

Celou proceduru zopakujeme i na druhostranném vaječníku.

 

10

 

Oba kompletně odstraněné vaječníky. Jejich velikost se pohybuje kolem 6 mm.

 

11

 

 

Břišní stěnu uzavíráme pokračovacím stehem vstřebatelným materiálem.

 

12

 

 Následuje vyšití podkoží.

 

13

 

Nakonec se sešije kůže.


14

 

 

Ránu chráníme prubanem nebo pomocí límce, případně ji na několik dní překryjeme gázou, abychom zabránili olizování, které pak často vede k hnisání a rozestupu rány.

 

 

15

 


Pokud si kočka po odstranění gázy rány enormně všímá, je důležité použít ochranný límec nebo pruban, který tomu zabrání.

Kožní stehy se vytahují za 8 - 10 dnů od zákroku.