čtvrtek, 18. července 2019

Kde nás najdete?

mapa

Mastektomie

1


Nádory mléčné žlázy patří k těm nejfrekventovanějším, se kterými se u fen setkáváme.

Jestli se jedná o nádor zhoubný, anebo nezhoubný, lze zjistit po jeho odstranění histologickým vyšetřením. Pro tento účel je předoperační cytologické vyšetření novotvaru bohužel nespolehlivé.

Čím déle se s odstraněním nádoru otálí, tím je operace náročnější a riziko rozsevu případných metastáz vyšší. Pro jejich vyloučení se před každou operací nádorů provádí rentgen hrudníku - plíce jsou totiž nejčastějším místem, kam tyto nádory metastazují.

 

2

 

 

Vzhledem k mnohočetnému výskytu nádorových ložisek v celém rozsahu pravostranné mléčné lišty jsme neodstraňovali pouze velký nádor, ale celou mléčnou lištu - takový zákrok se nazývá totální mastektomie.

 

3

Drobné krvácení z podkožních cév je běžné, zastavujeme ho elektrokauterem.

 

4

 

 

Postupně se preparuje mléčná žláza tak, aby žádný její zbytek nezůstal v podkoží a nemohl se tu v budoucnu vytvořit opět nějaký novotvar.

 


5


Nyní se dostáváme k preparaci masivní nádorové změny, která je krvena mnoha velkými cévami.

 


6


Takovéto velké cévy je důležité před odstraněním novotvaru pečlivě podvázat, abychom předešli vykrvácení pacienta.


ekg

 


Permanentní monitoring pacienta při anestezii je samozřejmostí.

 


7

 

 


Po kompletním odstranění žlázy začínáme s vyšíváním podkoží.

 


8

 

V oblasti hrudníku je na ránu velký tah, proto se případná druhostranná mastektomie neprovádí během jedné operace, ale až s odstupem několika týdnů po zhojení první rány.

9

 


Podkoží je nyní vyšito kompletně a může se začít se šitím kůže.

 

10

 

 

Rozsah totální pravostranné mastektomie je na tomto obrázku dobře patrný. V pooperačním období je kromě užívání antibiotik důležité zamezit olizování rány nasazením ochranného límce.